ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ W ŻEGOCINIE - AKTUALNOŚCI

I. OGÓLNOPOLSKI ZJAZD RODZINY SZKÓŁ ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ
8.06.2007

Delegacja ZS w Żegocinie na I Ogólnopolskim Zjeździe Szkół Św. Jadwigi. Delegacja ZS w Żegocinie na I Ogólnopolskim Zjeździe Szkół Św. Jadwigi.
Delegacja ZS w Żegocinie na I Ogólnopolskim Zjeździe Szkół Św. Jadwigi Królowej.

     Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej odbył się w Krakowie w dniu 8 czerwca 2007 r. Patronat honorowy nad Zjazdem objęli m. in. Kardynał Stanisław Dziwisz - Arcybiskup Metropolita Krakowski i Józef Rostworowski - Małopolski Kurator Oświaty.
     W Zjeździe uczestniczyło 49 delegacji szkół z całej Polski. Według Pani Stanisławy Postawa, dyrektora Archiwum Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie, są w Polsce 162 szkoły noszące imię Pani Wawelskiej. Z naszego Zespołu rankiem w piątek 8 czerwca (dzień wolny od nauki szkolnej) wyruszyło do Krakowa autobusem szkolnym prowadzonym przez Pana Kazimierza Gizę (wyjazd był bezpłatny - koszty przejazdu sponsorował Wójt Gminy Żegocina) 25 uczniów przedstawicieli Gimnazjum i liceum oraz 6 nauczycieli. Do Krakowa dojechaliśmy około godz. 8-ej. Po opuszczeniu autobusu ulicą Zwierzyniecką dotarliśmy na Planty. Pamiątkowe zdjęcia zostały wykonane przez Pana Jana Furtaka przed Uniwersytetem Jagiellońskim i na dziedzińcu Collegium Maius.
    Na Rynku Krakowskim w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza formował się powoli barwny korowód uczestników Zjazdu "pod nadzorem" straży miejskiej. Zostaliśmy zapisani jako 31 delegacja. Z ogromnym zainteresowaniem przeglądaliśmy się uczniom i ich strojom. Wiele delegacji miało np. podkoszulki z logo szkoły, kolorowe chusty, jednakowe czapki. My mieliśmy królową (Joasia Maśko) z dwoma rycerzami (Łukasz Burkowicz i Paweł Krawczyk) i piękny znak szkoły, który w czasie pochodu niosła Agata Jędrzejek. Najbardziej wyróżniały się szkoły z uczniami w strojach historycznych lub ludowych: góralskich i krakowskich lub z zespołami czy z kapelami. Na pewno kilkanaście delegacji miało piękne sztandary.
     O godz. 9.00 korowód majestatycznie okrążył Rynek i wyruszył Drogą Królewską na Wawel. Na początku niesiono olbrzymi kosz z różowych kwiatów anturium z przypiętymi tarczami szkól - uczestników Zjazdu. Za nimi zespół muzyki dawnej w strojach historycznych przygrywał do marszu. Poszczególne delegacje niosły na początku tablice z nazwą szkoły i miejscowością skąd przybyli. Turyści i przechodnie przystawali z ciekawością, pytali, co to za uroczystość, bili brawo, wyrażali zachwyt, składali gratulacje. Na wzgórze wawelskie weszliśmy od strony pomnika Tadeusza Kościuszki. Droga zajęła ponad 45 min.
     Najpierw do Katedry weszła delegacja z kwiatami, które zostały złożone przy relikwiach Jadwigi Królowej u stóp Czarnego Krzyża. Potem zostały zaproszone poczty sztandarowe i delegacje szkól. Zajęty miejsca przed konfesją Świętego Stanisława, następnie weszli wszyscy. Świątynia bez trudu pomieściła prawie 2 tysiące młodych ludzi. Msza Święta została odprawiona w samym centrum Katedry, w miejscu koronacji królów polskich. Celebrował ją biskup Tadeusz Pieronek wraz z 9 księżmi, którzy przybyli z delegacjami z różnych stron Polski. Był także ks. Maciej Józefowicz, który gościł u nas w szkole. Młodzież wzięła czynny udział w nabożeństwie. We Mszy Świętej uczestniczyli także członkowie Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej, Siostry Jadwiżanki Wawelskie. Odbyła się także ceremonia wręczenia 3 uczniom Perełek Świętej Jadwigi.
     Po modlitwach i pokłonieniu się naszej Patronce przed Katedrą organizatorzy zaplanowali wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, lecz poszczególne delegacje preferowały własne sesje zdjęciowe lub fotografie w mniejszych grupach. Nasz fotograf i tutaj był niezmordowany! Wykonał dziesiątki zdjęć naszej grupie i innym pięknie przebranym za królową i damy dworu dziewczynom.
Około godziny 12.30 postanowiliśmy wrócić do Rynku. Zeszliśmy drogą koło kościoła bernardynów. Wstąpiliśmy do świątyni, aby oddać hołd relikwiom kanonizowanego 3 czerwca br. Szymona z Lipnicy. Na Plantach zobaczyliśmy wystawę "Kraków Jana Pawła II", piękną ekspozycję poświęconą malarstwu Stanisława Wyspiańskiego. Nawiedziliśmy kościół franciszkanów, gdzie nasza Królowa miała się spotykać z Wilhelmem. Kościół ma przepiękne witraże i kwiatowe freski wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego. Pomodliliśmy się także w miejscu, gdzie lubił klęczeć Karol Wojtyła. Byliśmy również pod Papieskim Oknem.
    Aby nasycić się wspaniale przystrojonym z okazji 750 rocznicy lokacji Krakowem, mieliśmy półtorej godziny czasu na spacery w mniejszych grupach po mieście. Dekoracje miasta były imponujące, cieszyło nas, że nawiązywały do czasów, w których żyła Jadwigi. Około 15.30 bardzo zmęczeni upałem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Żegociny.

OBSZERNY FOTOREPORTAŻ >>>

Tekst: Danuta Pączek, Foto Jan Furtak.

 wstecz